Açıklama

Zaferle sonuçlanan Türk Kurtuluş Savaşı’nın mütareke ile taçlandırıldığı bu bina, Aynı zamanda Mustafa Kemal başkanlığındaki Ankara Hükümeti’nin Türk Milletinin tek temsilcisi olarak ilk kabul edildiği yerdir. Mütareke evi 19. YY. da Rus kereste tüccarı Aleksandr Ganyanof tarafından inşa ettirilmiştir. Daha sonra bir zamanlar ailesinin kiracı olduğu bu evde doğan Mehmet Hayri İpar tarafından satın alınmıştır.
Dönemin tanınmış müteahhidlerinden olan Mehmet Hayri İpar, Türkiye Cumhuriyeti tarihi için çok önemli olan bu binayı, müze olması için Mudanya Belediyesi’ne bağışlamıştır. 21 Eylül 1936 tarihli noter senedinde Hayri İpar şöyle der:
“Ben, Mudanya'da doğan bir Türk sıfatıyla, antlaşmanın imzalandığı bu binayı müze haline getirmeyi düşündüm. Sahilde bir rıhtımın üzerine ahşap olarak yapılmış olan bu bina, daha önceleri Mudanya Belediyesi tarafından alınmış ve içindeki eşyası öteye beriye satılmış, hediye edilmiş bulunuyordu. Bina eski olduğundan harabe olmaya yüz tutmuş gibiydi. Binayı ve iskelesini aslına uygun olarak tamir ettirerek, eski haline getirttim. Yanlarında bu binaya bitişik ahşap evler vardı. Bunları da satın alarak, yıktırdım. Etrafını tanzim ettirerek ve dört tarafını parmaklıkla çevirterek Mütareke binasını ortaya çıkarttım. Buradaki dağılmış eşyaları ve zarara uğrayanları bile yeniden satın alarak yerli yerine koydurdum. Mütareke evini eşyalarıyla birlikte müze olarak kullanmak üzere tamamen Mudanya Belediyesi'ne bağış ve devir ettim”.
Tipik yalı mimari özelliklerine sahip olan 2 katlı ahşap bina 800 metrekare arsa içerisinde 400 metrekare alanı kapsamaktadır. Binanın 13 odası ve 2 büyük salonu vardır.

Şehir
mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış
  • chat
    İnceleme Ekle